Rosyjskie Śniadanie w Klubie: Imperium kontratakuje

Rosyjskie Śniadanie w Klubie: Imperium kontratakuje. Polska i rosyjska kultura – dialog czy dominacja?

Uczestnicy: Paweł Potoroczyn, Maciej Nowak, Paweł Rudniew, Dmitrij Rienanski. Moderatorzy: Agnieszka Lubomira Piotrowska, Roman Pawłowski

Translola to wyjątkowe zjawisko na polskiej scenie rockowej i to nie tylko dlatego, że grupę tworzą same kobiety, ale również ze względu na wyjątkową mieszankę rock’n’rollowego temperamentu i słowiańskiej wrażliwości.

Na debiutanckiej płycie Transloli znajduje się dziesięć piosenek skomponowanych do tekstów zespołu, wierszy poetek – Anny Świrszczyńskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a także rosyjskiego symbolu kultury niezależnej – Janki Diagilewej.

Translola powstała w 2008 roku i do tej pory zagrała około 100 koncertów nie tylko w całej Polsce (m.in. podczas krakowskiej Nocy Poezji, jako gwiazda Przeglądu Kapel Studenckich czy gość specjalny na jubileuszu 25-lecia Sztywnego Pala Azji w warszawskich Hybrydach), ale również poza granicami, m.in. w Niemczech – Lady Fest Berlin, Lady Fest Lipsk, Irlandii (Cork X Southwest Music & Arts Festiwal) czy Rosji (festiwal w Permie na zaproszenie niemieckiego stowarzyszenia współpracy kulturalnej MitOst).

Wszędzie zespół przyjmowany jest entuzjastycznie i ma coraz większą liczbę fanów, co pokazała choćby siedmiokoncertowa trasa po Niemczech w czerwcu 2012 roku.

Bardzo ważnym elementem zarówno występów, jak i płyty Transloli są piosenki Janki Diagilewej, przedwcześnie zmarłej wybitnej rosyjskiej pieśniarki i poetki. Diagilewa w Polsce jest praktycznie nieznana, ale w niektórych środowiskach rosyjskich uznawana jest za twórczynię kultową. Ta fascynacja spotkała się z zainteresowaniem rosyjskich mediów, czego dowodem wywiad w „Komsomolskiej Prawdzie”, jednej z najpoczytniejszych gazet u naszych wschodnich sąsiadów, mającej wielomilionowy nakład, a także zaproszenia na dalsze koncerty.

No Comments

Comments are closed.