Bio

Translola powstała w 2008 roku i do tej pory zagrała ponad 100  koncertów nie tylko w całej Polsce (m.in support New Model Army, podczas krakowskiej Nocy Poezji, jako gwiazda festiwalu P K S, gość specjalny na jubileuszu 25-lecia Sztywnego Pala Azji w warszawskich Hybrydach, eliminacje Przystanku Woodstock, podczas festiwalu kultury rosyjskiej DA DA DA), na Europejskim Festiwalu Smaku w Lublinie, ale również poza granicami, m.in. w Niemczech- Lady Fest Berlin, Lady Fest Lipsk, Intercultural Woman Festiwal w Kludenbach, Irlandii (Cork X Southwest Music & Arts Festiwal), Rosji (festiwal w Perm na zaproszenie niemieckiego stowarzyszenia współpracy kulturalnej MitOst), czy na Krymie (BardRock Festiwal). Wszędzie zespół przyjmowany jest entuzjastycznie i ma coraz większą liczbę fanów, co pokazała trzykrotna trasa po Niemczech 2011,2012,2013 r., bieszczadzka w sierpniu 2012 i wzdłuż zachodniej granicy w październiku 2012

Gramy muzykę z pogranicza niezależnego rocka i post punk.

Jesteśmy autorkami projektu „Transeastern Underground”, którego osią jest twórczość przedwcześnie zmarłej wybitnej rosyjskiej pieśniarki i poetki Janki Diagilewej.

2011 był rokiem dwudziestej rocznicy upadku Związku Radzieckiego i równocześnie dwudziestej rocznicy śmierci Janki Diagilewej, symbolu niezależnej kultury kiedyś i dziś. Janka Diagilewa, która w Polsce jest praktycznie nieznana, w niektórych środowiskach rosyjskich uznawana jest za twórczynię kultową. Dla nas stała się inspiracją.

Od dwóch lat koncertujemy wykonując piosenki własne i piosenki Diagilewej po polsku i po rosyjsku. Grałyśmy już na międzynarodowych festiwalach w Berlinie, irlandzkim Cork czy w Perm na zaproszenie niemieckiego stowarzyszenia współpracy kulturalnej MitOst. Ostatni z koncertów odbił się szerokim echem i grupa otrzymała zaproszenie na festiwal poświęcony pamięci Janki Diagilewej w Nowosybirsku. Nasza fascynacja Janką spowodowała zainteresowanie mediów rosyjskich – udzieliłyśmy wywiadu Komsomolskiej Prawdzie i otrzymałyśmy szereg zaproszeń na koncerty w różnych miastach w Rosji.

W 2012 r ukazała się debiutancka płyta Transloli pt.”TRANSLOLA” na której znajduje się dziesięć piosenek skomponowanych do tekstów zespołu,wierszy poetek-Anny Świrszczyńskiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Janki Diagilewej. Płyta została nagrana w studiu gitarzysty Świetlików, Artura Gasika.Miksowania podjęła się jedna z najważniejszych postaci rodzimej sceny niezależnej-Jarek  „Smok”,Za oprawę graficzną odpowiedzialny jest Rafał Kijas.

Do maja 2013 grupę tworzyły: Gabi Ganczarska-voc, Amina Dargham-git., Ewa Langer-bas  i Żaneta Seweryn-perkusja

Przez kolejny rok w składzie Transloli były: Kasia Sobczyk- voc, Amina Dargham-git., Ewa Langer-bas, Iga Olechowska-perkusja